Проф. Иван Маразов: Виното е сакрална напитка за траките
03.12.2016 16:44 / София / Новини
София. Виното е сакрална напитка за траките. Това каза тракологогът, културолог и изкуствовед проф. д.н. Иван Маразов, в интервю за
Агенция „Фокус“ във връзка със значението на виното като сакрална напитка за древните траки. „Предназначението на сакралната напитка е да освободи душата: като влиза в тялото, тя заема мястото, предназначено за Бога. Всички индоевропейски народи са смятали, че сакралната напитка е самият Бог – растение, плод и напитка“, обясни проф. Маразов
Той посочи, че почти цялата античност е била убедена, че Дионис, богът на виното, е дошъл от Тракия и много съвременни учени поддържат тази теза. „Неслучайно виното е било разливано не само в пировете, но и в различни ритуали. То е било използвано дори в обред, който предсказва раждането на новия цар. Римския писател Светоний разказва как когато жрецът в знаменито през древността Светилище на Дионис в Родопите налее вино върху горящия олтар, ако човекът, поръчал това възлияние, е предназначен да стане цар, лумвал огромен пламък над покрива на светилището и по този начин той бил предизвестен за бъдещата си имперска съдба. Такива знамения получил Александър Македонски и бащата на Август – Октавий. Това светилище е било използвано явно и от тракийските царе, за да получават именно такива знамения и така, чрез божествената санкция, да легитимират своята власт“, допълни тракологът.
По думите му виното като сакрална напитка има различни приложения не само в предсказанията и обредите, но и разбира се и в пировете. „Пирът при траките е изключително важна социална и ритуална институция, а не просто да се събиране и пиене. Нито едно събитие в личния и социалния живот на архаичния човек не минава без пиршество: от раждането до смъртта му той е бил съпровождан с ритуално разливане на вино“, отбеляза той. „пирът е място за социална комуникация , място, в което царят общува със своите сановници. Това е място, където се водят различни преговори, където се обменят подаръци, сцена за зрелища. Пирът репродуцирал социалната йерархия, реструктурирал мястото на всеки един в нея според това колко близо седи от владетеля. Най-приближените на царя седят от двете му страни.
Забележително е, че по време на пира царят сам разпределя храната, което говори за функцията на владетеля като хранител, той раздава и виното - виночерпци минават и наливат с фиалите в чашите на всеки един от присъстващите на пира“, разказа още проф. Маразов.
По думите му обредите по надпиване също са били изключително важни в древността и разпространени ред траките, скитите и гърците, като чрез тях се доказвала мъжествеността. „Неслучайно се говори за това, че Александър Македонски по всяка вероятност е починал именно след един пир, на който е изпил 6-7 литра вино, т.е. дори най-великият цар на древността е искал да докаже своята мъжественост с това, че може да надпие най-известните пиячи на своето време“, добави тракологът.
Василена ЙОРДАНОВА