Отец Стилиян: На св. Андрей се пада мисионерство в източните земи около Черно море30.11.2016 13:26 / Бургас / Интервю За християнския празник "Св. Андрей Първозвани", за почитта към светеца и традициите на този ден Радио „Фокус” – Бургас разговаря с Отец Стилиян при храм "Св. Никола" - Черноморец
Фокус: Какво символизира Андреев ден?
Отец Стилиян: Празника е посветен на Св. Андрей Първозвани, не е специално символ на нещо, въпреки че в народните вярвания с него се свързва начало на един зимен период, който е тежък за хората. По специално е важно да се знае, че Св. Андрей е от първите апостоли призвани да следват Христос и със своето мисионерстване, което са направили, той по традиция, тоест по жребий, е трябвало да дойде по нашите земи тук. По-специално му се е паднало източното Черноморие: Гърция, България, нагоре по крайбрежието стига до Украйна, Русия, където основава и църква. Там все още името Андрей, Андрюш е много популярно. Не случайно се нарича Св. Андрей Първозван. Той е един светия, с който е свързана и нашата история и по нашето крайбрежие има много места със специални кръстове, с които е отбелязано неговото мисионерстване. Нека отдадем заслужена почет и значение на този празник чрез едно посещение в храма. Да отидем всички в храма, за да потърсим Господа, в тези времена, в които живеем. Важно е наистина човек да се осъзнае и да се вгледа в себе си и да потърси Господа, така както благия търси хляба и жадния търси водата. Смятам, че това ще е едно добро начинание за всички, които искат и търсят нещо по-добро и искат да живеят по-добре. Това е едно добро отношение към вярата, към традицията ни, към културата ни.
Фокус: Има ли определени обичаи, които се спазват на Андреевден?
Отец Стилиян: Всеки празник се спазва с трапеза, която е след празника и понеже вече сме в периода на Коледните пости, е прието да се сложи на трапезата царевица, която се употребява като символ на едно зърно. В народните схващания се очаква да има голям комат, много сняг, добра зима. Общо казано е най-важно на трапезата да има царевица.
Фокус: Според Вашите наблюдения има ли посещаемост на много млади хора в храма и особено по такива празници?
Отец Стилиян: Има обръщане на хората към вярата особено на младите хора. Те започнаха да търсят нашата традиционна култура и изповядване, което е свързано с посещението в храма. Мога да кажа със задоволство, че има напредък, има увеличение на хората, които идват в храма. Но на мен все ми е малко - искам повече хора да дойдат,но съм уверен, че на другите празници, които идват след това, особено Никулден и Коледа, наистина всички ще бъдат вътре в храма.
Фокус: Коледните пости имат ли значение за трапезата, която трябва да се подготви, освен царевицата?
Отец Стилиян: За отбелязване е, че този пост, който го изживяваме сега не е строгия пост, който го имаме като пост свързан с друг голям празник. В народните схващания е пост, който е свързан с раждането на Христос, който е дете и в този смисъл, както едно дете трябва да се роди и да се захрани с по-лека питателна храна, на този пост е позволена употреба на риба или на някои млечни продукти. Както се храни детето, ние трябва да храним нашето тяло с по-леки храни. Това пак е един символ човекът, който търси Бога в себе си и търси да роди в неговото съзнание невинното дете което трябва да израсне, за да може да се докосне до онази трапеза, която по-късно е приготвена вечната трапеза, на нашия Бог, на която всеки един ще седне, ако е заслужил.
Фокус: Какви са християнските вярвания за Андреев ден?
Отец Стилиян: Това е свързано с местни традиции и обичаи и не бих желал да казвам защото все ще има нещо което ще се пропусне. Важното е хората наистина да направят всичко възможно да се подготвят и да отидат в храма, където заедно да участват в общото богослужение. Това също е символ, защото чрез общото, чрез спасението на всички нас, ние да получим онова мечтано щастие, удоволствие и радост, което може да се получи само, когато го изживеем заедно, така както децата се радват заедно на празника и са щастливи. Така трябва и ние, като децата да бъдем заедно и да изживеем радостта и красотата на този празник.
Павлина КУЦАРОВА