Димитър Димитров, депутат от БСП-Лява България: В бъдеще не се очертават такива коалиции, които могат да гарантират стабилно и устойчиво управление на държавата03.12.2016 12:48 / Пазарджик / ИнтервюСлед подаването на оставка на Кабинета Борисов се създаде една нестабилна политическа обстановка, която постави много въпроси пред бъдещото управление на страната. За коментар по темата потърсихме народният представител от БСП-Лява България от 13 МИР-Пазарджик Димитър Димитров
Фокус: Каква е политическата ситуация в държавата след проведените президентски избори?
Димитър Димитров: Изборът на генерал Румен Радев за президент е един от безспорно големите успехи на БСП. Очевидно е, че ГЕРБ няма необходимата обществена подкрепа, за да управлява до края на мандата си. Също така в този парламент коалициите се изчерпаха и не са адекватни на проблемите, които стоят на дневен ред в страната ни, затова ни трябва промяна и тя е в лицето на предсрочни парламентарни избори. Въпросът обаче е по-сложен, защото в бъдеще не се очертават такива коалиции, които могат да гарантират стабилно и устойчиво управление на държавата, а това е важното. Би било жалко, ако не се направят важните изводи от президентските избори и по тази причина на парламентарните избори се получи почти същата конфигурация в Народното събрание - плюс или минус една коалиция.
Фокус: Каква е работещата формула за стабилно управление на страната?
Димитър Димитров: Коментарите, които сега се правят относно това какво ни е необходимо – Велико народно събрание или служебно правителство – са плод на една голяма емоция от изборните резултати през ноември. Един от политическите анализатори много точно обясни, че тези избори изненадаха всички – и тези, които бяха тръгнали с големите очаквания и тези, които не бяха толкова уверени. Основен фактор изигра референдумът, резултатите от който показаха какво иска народът. Проблемът е обаче, че нито избирателите, нито политическите партии не са готови адекватно да отговорят на очакванията. Засега само БСП частично може да гарантира стабилно управление.
Фокус: Ще се отразили дестабилизацията на държавната власт на местното самоуправление?
Димитър Димитров: Няма как политическата криза в държавата да не се отрази на местното самоуправление както и в област Пазарджик, така и в цялата страна. След като голяма част от общините в България разпродадоха общинската си собственост, те нямат друг изход освен да вдигат местните данъци и такси и да разчитат на европейските фондове. Но за хората трябва да е ясно, че данъците и таксите могат да се вдигат до едно положение, тъй като няма работеща икономика, няма и среден и дребен бизнес. Кметовете на общини са свикнали да управляват със замах, да дават големи комисионни на фирми-изпълнители. На този етап единствената възможност за финансиране на местното самоуправление са европейските програми и проекти. Няма европейска институция, която безрезервно да гарантира финансиране, когато в определена държава няма стабилно управление и икономически климат. И скоро всичко граждани ще усетят това на гърба си.
Фокус: Как трябва да тълкуваме решението на премиера Борисов за оттегляне от властта?
Димитър Димитров: Това решение беше плод на една силна емоция.
Албена ЖИЛЕКОВА